Warszawskie ZOO ma już 90 lat!
W niedzielę, 11 marca, Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie, podobnie jak przed dziewięćdziesięcioma laty, otworzy swoje podwoje dla zwiedzających. Wtedy po raz pierwszy, teraz jubileuszowo. Obchody szczególnego święta zoo towarzyszyć będą warszawiakom jednak, aż do końca roku.
– Ogród zoologiczny jest częścią Warszawy, a jego dziewięćdziesięcioletnia historia nierozerwalnie łączy się z losami naszego miasta. Były w niej zarówno zdarzenie niezwykle radosne i wzruszające, ale także przejmujące i tragiczne. W tym czasie zmieniła się nie tylko powierzchnia i wygląda ogrodu, ale także ludzie, którzy tu pracowali. Stale łączy ich jednak jedno – pasja. Dziękuję za to wyjątkowe zaangażowanie wszystkim budującym, wspierającym i pracującym w warszawskim ogrodzie zoologicznym – mówiła podczas konferencji zapowiadającej jubileusz Grażyna Sienkiewicz, dyrektor Biura Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy.
Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie powstał 90 lat temu. Wtedy miał powierzchnię zaledwie 12 ha, dziś ma ponad 40. Już wówczas była to nowoczesna placówka, spełniająca (ówczesne) standardy hodowli zwierząt, służąca nauce i edukacji. Od tamtej pory wiele się zmieniło, ale idea ochrony zagrożonych gatunków wciąż pozostaje aktualna.
– Na świecie ginie przyroda, giną poszczególne gatunki, ale giną też całe środowiska. Niestety w tym momencie nie jesteśmy w stanie tego powstrzymać. My jednak, jako ogród zoologiczny, staramy się uratować chociaż poszczególne gatunki, które są zagrożone wymarciem lub te które już wymarły w naturze. Taka jest nasza rola – powiedział Andrzej Kruszewicz, dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie. – Nasze działania opierają się na pięciu filarach, które są wspólne dla wszystkich współczesnych ogrodów zoologicznych. To hodowla, edukacja, badania naukowe, rehabilitacja, a także rekreacja, bo proszę pamiętać, że rokrocznie odwiedza nas ponad 700 tysięcy gości – dodał.
To właśnie z myślą o wielotysięcznej rzeszy gości i wiernych bywalców ogrodu przygotowano kalendarz pełen hucznych wydarzeń jubileuszowych. Pierwsze z nich już w niedzielę, 11 marca.
– Każdy z miesięcy tego roku będzie miał swojego zwierzęcego bohatera, którego mieszkańcy będą mogli poznać nie tylko z imienia, ale także zgłębić jego historię. Całość obchodów będzie jednak nierozerwalnie związana z promowaniem idei działania nowoczesnych ogrodów zoologicznych, tj. ochroną ginących gatunków – mówiła Anna Tadra z działu marketingu warszawskiego ogrodu.
Marcowym obchodom patronował będzie Jamir, irbis śnieżny, a w kwietniu poznamy natomiast wróbla Ćwirka, który przybliży rolę Ptasiego Azylu i Ośrodka CITES. W kwietniu również w Muzeum Warszawskiej Pragi, oddziale Muzeum Warszawy, zainaugurowana zostanie wyjątkowa wystawa przybliżająca historię warszawskiego ogrodu.
– Honorowe miejsce na wystawie zajmie obraz namalowany ręką szympansicy Lucy. Konserwatorzy malarstwa, którzy mieli okazję oglądać to płótno byli pod wrażeniem ekspresji Lucy – mówiła Anna Mizikowska, kuratorka wystawy w Muzeum Warszawskiej Pragi i dodała – Wystawa przygotowana jest szczególnie pod kątem dzieci, które będą mogły poznać przede wszystkim niezwykłe historie zwierząt, jakie naprawdę zdarzyły się w warszawskim ogrodzie. Nie zabraknie również wyjątkowych atrakcji przygotowanych w związku z „Dziką Praską Nocą Muzeów”.
Wystawa czasowa, poświęcona historii warszawskiego ogrodu zoologicznego prezentowana będzie od 18 kwietnia do 17 września 2018 roku. Opowieści z dawnych lat nie zabraknie również w samym zoo.
– Wzdłuż płotu, od strony ulicy Ratuszowej, zawiśnie wystawa wyjątkowych zdjęć, która przybliży ludzi, którzy w latach dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku tworzyli, pracowali, ale też odwiedzali warszawskie zoo. Należy bowiem przypomnieć, że ogród już od samego początku cieszył się niezwykłą sympatią warszawiaków. Tak jest z resztą do dziś – cieszyła się Agata Borucka, kierownik działu dydaktycznego stołecznego zoo. – Specjalnie dla warszawiaków przygotowaliśmy w roku jubileuszowym liczne spacery dydaktyczne po ogrodzie, konkursy i atrakcje. Nie zabraknie nas również na innych wydarzeniach miejskich, gdzie będziemy promować ogród i jego rolę.
Warszawskie zoo ogłosiło także 11 marca Dniem Misji Ogrodów Zoologicznych, a do promocji swojego jubileuszu zaprosiło wiele znanych osób, a także firm i instytucji.
– Wydana zostanie szczególna książka opowiadająca wyjątkowe historie naszych podopiecznych, m.in. miłości Patricka i Kimberley, której owocem szympans Frodo. Wyemitowana została również seria okolicznościowych znaczków pocztowych, a ambasadorami obchodów została ekipa Zoo Team, która tworzą m.in. aktorzy. Pierwszy firm z udziałem Wojciecha Majchrzaka i jego córki już promuje ogród – uzupełniła Anna Tadra.
Elementem obchodów jest również konkurs na projektu muralu, który ozdobi mór ogrodu od strony rodna Starzyńskiego.
Komentarze
Podobne informacje
[VIDEO] Roślinna żywność zyskuje nowych konsumentów. Jedna trzecia Polaków chce ograniczyć spożycie mięsa
2026-06-12 17:11:18
Rynek roślinnych alternatyw żywności jest dziś wart ok. 1 mld zł. Największą kategorię stanowią napoje roślinne, których sprzedaż rośnie zarówno wartościowo, jak i ilościowo. Konsumenci mają do wyboru coraz więcej produktów z roślinnych kategorii nie tylko w sklepach, ale też w restauracjach.
[VIDEO] Ponad pół miliarda zwróconych opakowań w systemie kaucyjnym. Konsumenci aktywnie zaangażowali się w zbiórkę
2026-04-27 08:17:18
System kaucyjny nabiera rozpędu. W ciągu sześciu miesięcy zwrócono ponad 520 mln pustych opakowań, a konsumenci przyzwyczajają się do nowych, codziennych nawyków. Wyzwaniem jest niedostateczna liczba punktów zbiórki, a także awarie techniczne kaucjomatów. To jednak – wraz z rozbudową systemu – powinno tracić na znaczeniu. Jego operatorzy podkreślają jednak pilną potrzebę zwiększenia mocy instalacji recyklingowych, by były gotowe na zdecydowany wzrost ilości zbieranych odpadów.
[VIDEO] Ponad pół miliarda zwróconych opakowań w systemie kaucyjnym. Konsumenci aktywnie zaangażowali się w zbiórkę
2026-04-27 08:17:18
System kaucyjny nabiera rozpędu. W ciągu sześciu miesięcy zwrócono ponad 520 mln pustych opakowań, a konsumenci przyzwyczajają się do nowych, codziennych nawyków. Wyzwaniem jest niedostateczna liczba punktów zbiórki, a także awarie techniczne kaucjomatów. To jednak – wraz z rozbudową systemu – powinno tracić na znaczeniu. Jego operatorzy podkreślają jednak pilną potrzebę zwiększenia mocy instalacji recyklingowych, by były gotowe na zdecydowany wzrost ilości zbieranych odpadów.
[VIDEO] Ponad pół miliarda zwróconych opakowań w systemie kaucyjnym. Konsumenci aktywnie zaangażowali się w zbiórkę
2026-04-27 08:17:18
System kaucyjny nabiera rozpędu. W ciągu sześciu miesięcy zwrócono ponad 520 mln pustych opakowań, a konsumenci przyzwyczajają się do nowych, codziennych nawyków. Wyzwaniem jest niedostateczna liczba punktów zbiórki, a także awarie techniczne kaucjomatów. To jednak – wraz z rozbudową systemu – powinno tracić na znaczeniu. Jego operatorzy podkreślają jednak pilną potrzebę zwiększenia mocy instalacji recyklingowych, by były gotowe na zdecydowany wzrost ilości zbieranych odpadów.
[VIDEO] Ponad pół miliarda zwróconych opakowań w systemie kaucyjnym. Konsumenci aktywnie zaangażowali się w zbiórkę
2026-04-27 08:17:18
System kaucyjny nabiera rozpędu. W ciągu sześciu miesięcy zwrócono ponad 520 mln pustych opakowań, a konsumenci przyzwyczajają się do nowych, codziennych nawyków. Wyzwaniem jest niedostateczna liczba punktów zbiórki, a także awarie techniczne kaucjomatów. To jednak – wraz z rozbudową systemu – powinno tracić na znaczeniu. Jego operatorzy podkreślają jednak pilną potrzebę zwiększenia mocy instalacji recyklingowych, by były gotowe na zdecydowany wzrost ilości zbieranych odpadów.
[VIDEO] Ponad pół miliarda zwróconych opakowań w systemie kaucyjnym. Konsumenci aktywnie zaangażowali się w zbiórkę
2026-04-27 08:17:18
System kaucyjny nabiera rozpędu. W ciągu sześciu miesięcy zwrócono ponad 520 mln pustych opakowań, a konsumenci przyzwyczajają się do nowych, codziennych nawyków. Wyzwaniem jest niedostateczna liczba punktów zbiórki, a także awarie techniczne kaucjomatów. To jednak – wraz z rozbudową systemu – powinno tracić na znaczeniu. Jego operatorzy podkreślają jednak pilną potrzebę zwiększenia mocy instalacji recyklingowych, by były gotowe na zdecydowany wzrost ilości zbieranych odpadów.
[VIDEO] Ponad pół miliarda zwróconych opakowań w systemie kaucyjnym. Konsumenci aktywnie zaangażowali się w zbiórkę
2026-04-27 08:17:18
System kaucyjny nabiera rozpędu. W ciągu sześciu miesięcy zwrócono ponad 520 mln pustych opakowań, a konsumenci przyzwyczajają się do nowych, codziennych nawyków. Wyzwaniem jest niedostateczna liczba punktów zbiórki, a także awarie techniczne kaucjomatów. To jednak – wraz z rozbudową systemu – powinno tracić na znaczeniu. Jego operatorzy podkreślają jednak pilną potrzebę zwiększenia mocy instalacji recyklingowych, by były gotowe na zdecydowany wzrost ilości zbieranych odpadów.
[VIDEO] Europa chce do 2030 roku uniezależnić się od importu surowców krytycznych. Polska może być tu ważnym graczem
2026-02-05 08:16:25
Recykling surowców krytycznych przestaje być wyłącznie elementem ekologii, a staje się jednym z filarów bezpieczeństwa gospodarczego Europy. Pierwiastki te, wykorzystywane m.in. w energetyce, motoryzacji czy biomedycynie, pochodzą dziś głównie z importu z państw trzecich. Unia Europejska chce, by do 2030 roku przynajmniej jedna czwarta zapotrzebowania na surowce krytyczne pochodziła z recyklingu. Eksperci Deloitte’a wskazują, że Polska może odegrać w tym procesie kluczową rolę.
[VIDEO] Sprzątamy Polskę z niebezpiecznych odpadów - kolejne 200 mln zł trafi do samorządów
2026-01-30 10:45:20
Rząd zabezpieczył w tym roku kolejne 200 mln zł na pomoc w usuwaniu miejsc nielegalnego nagromadzenia odpadów niebezpiecznych. Środki zostaną przeznaczone na usuwanie i utylizacje odpadów w 12 lokalizacjach. "Usuwamy groźne odpady w trosce o środowisko i bezpieczeństwo mieszkańców. Kontynuujemy sprzątanie Polski - to działanie konieczne, żeby zlikwidować zagrożenie i zgodnie z wymaganiami środowiskowymi rozwiązać od lat niezałatwione sprawy" - powiedziała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
[VIDEO] Sprzątamy Polskę z niebezpiecznych odpadów - kolejne 200 mln zł trafi do samorządów
2026-01-30 10:45:20
Rząd zabezpieczył w tym roku kolejne 200 mln zł na pomoc w usuwaniu miejsc nielegalnego nagromadzenia odpadów niebezpiecznych. Środki zostaną przeznaczone na usuwanie i utylizacje odpadów w 12 lokalizacjach. "Usuwamy groźne odpady w trosce o środowisko i bezpieczeństwo mieszkańców. Kontynuujemy sprzątanie Polski - to działanie konieczne, żeby zlikwidować zagrożenie i zgodnie z wymaganiami środowiskowymi rozwiązać od lat niezałatwione sprawy" - powiedziała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
Najnowsze informacje
- [VIDEO] Broń z kosmosu? Krzysztof Rutkowski testował legendarnego Aliena wartego fortunę
- 120 tysięcy złotych za ogórki i miesiące oczekiwania na pieniądze. Kontrahent Green Group nadal czeka na zapłatę
- [VIDEO] „W każdym środowisku są czarne owce”. Ministerstwo Zdrowia przygląda się sprawie neurochirurga!
- Słowo na niedzielę 21 czerwca
- [VIDEO] Powrót do domu po miesiącach niepewności. Wzruszające podziękowanie dla Biura Rutkowski
- [VIDEO] Krzysztof Rutkowski zabiera głos w sprawie brutalnego pobicia Dariusza Albrychowicza
- [VIDEO] Rutkowski na tropie byłych policjantów. Dariusz Albrychowicz twierdzi, że został brutalnie pobity
- [VIDEO] Krzysztof Rutkowski, Maja Rutkowski i ekipa motoryzowana przyciągnęli tłumy Zgierza i Borowa
- [VIDEO] Coraz mniej spalin pod oknami - logistyka stawia na pojazdy elektryczne
- Słowo na niedzielę 14 czerwca
Blog Rutkowskiego
Najnowsze wpisy na blogu
30 sierpnia 2024
- Dziś na planie filmowym!
- Taniec z Gwiazdami: Wiecie z kim tańczycie!
- Dziś po sesji zdjęciowej do bilboardu „Tańca z Gwiazdami!”
- Kolumbia - Bogota... Miejska dżungla
- Testowałem najnowszą, amerykańską broń
- Zapraszam Wszystkich na dzisiejsze Dzień Dobry Bardzo w Radio Zet godz.7.05
- Zapraszam dziś do oglądania programu Elżbiety Jaworowicz
- Na Dzień Kobiet podarowałem Mai Mercedesa
- Powstają zdjęcia do najnowszego teledysku!
- Jesienna garderoba zakupiona
Ekologia
- [VIDEO] Roślinna żywność zyskuje nowych konsumentów. Jedna trzecia Polaków chce ograniczyć spożycie mięsa
- [VIDEO] Ponad pół miliarda zwróconych opakowań w systemie kaucyjnym. Konsumenci aktywnie zaangażowali się w zbiórkę
- [VIDEO] Europa chce do 2030 roku uniezależnić się od importu surowców krytycznych. Polska może być tu ważnym graczem
- [VIDEO] Sprzątamy Polskę z niebezpiecznych odpadów - kolejne 200 mln zł trafi do samorządów
- [VIDEO] Sejm przyjął ustawę o utworzeniu Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry





