Patrioto! Napisz i opublikuj swój artykuł Dodaj zdjęcia i filmy Zostań Lokalnym Patriotem24 Załóż konto! Publikuj!


Warszawskie ZOO ma już 90 lat!


Warszawskie ZOO ma już 90 lat!

W niedzielę, 11 marca, Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie, podobnie jak przed dziewięćdziesięcioma laty, otworzy swoje podwoje dla zwiedzających. Wtedy po raz pierwszy, teraz jubileuszowo. Obchody szczególnego święta zoo towarzyszyć będą warszawiakom jednak, aż do końca roku.

 

 

– Ogród zoologiczny jest częścią Warszawy, a jego dziewięćdziesięcioletnia historia nierozerwalnie łączy się z losami naszego miasta. Były w niej zarówno zdarzenie niezwykle radosne i wzruszające, ale także przejmujące i tragiczne. W tym czasie zmieniła się nie tylko powierzchnia i wygląda ogrodu, ale  także ludzie, którzy tu pracowali. Stale łączy ich jednak jedno – pasja. Dziękuję za to wyjątkowe zaangażowanie wszystkim budującym, wspierającym i pracującym w warszawskim ogrodzie zoologicznym – mówiła podczas konferencji zapowiadającej jubileusz Grażyna Sienkiewicz, dyrektor Biura Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy.

Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie powstał 90 lat temu. Wtedy miał powierzchnię zaledwie 12 ha, dziś ma ponad 40. Już wówczas była to nowoczesna placówka, spełniająca (ówczesne) standardy hodowli zwierząt, służąca nauce i edukacji. Od tamtej pory wiele się zmieniło, ale idea ochrony zagrożonych gatunków wciąż pozostaje aktualna.

– Na świecie ginie przyroda, giną poszczególne gatunki, ale giną też całe środowiska. Niestety w tym momencie nie jesteśmy w stanie tego powstrzymać. My jednak, jako ogród zoologiczny, staramy się uratować chociaż poszczególne gatunki, które są  zagrożone wymarciem lub te które już wymarły w naturze. Taka jest nasza rola – powiedział Andrzej Kruszewicz, dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie. – Nasze działania opierają się na pięciu filarach, które są wspólne dla wszystkich współczesnych ogrodów zoologicznych. To hodowla, edukacja, badania naukowe, rehabilitacja, a także rekreacja, bo proszę pamiętać, że rokrocznie odwiedza nas ponad 700 tysięcy gości – dodał.

To właśnie z myślą o wielotysięcznej rzeszy gości i wiernych bywalców ogrodu przygotowano kalendarz pełen hucznych wydarzeń jubileuszowych. Pierwsze z nich już w niedzielę, 11 marca.

– Każdy z miesięcy tego roku będzie miał swojego zwierzęcego bohatera, którego mieszkańcy będą mogli poznać nie tylko z imienia, ale także zgłębić jego historię. Całość obchodów będzie jednak nierozerwalnie związana z promowaniem idei działania nowoczesnych ogrodów zoologicznych, tj. ochroną ginących gatunków – mówiła Anna Tadra z działu marketingu warszawskiego ogrodu.

Marcowym obchodom patronował będzie Jamir, irbis śnieżny, a w kwietniu poznamy natomiast wróbla Ćwirka, który przybliży rolę Ptasiego Azylu i Ośrodka CITES. W kwietniu również w Muzeum Warszawskiej Pragi, oddziale Muzeum Warszawy, zainaugurowana zostanie wyjątkowa wystawa przybliżająca historię warszawskiego ogrodu.

– Honorowe miejsce na wystawie zajmie obraz namalowany ręką szympansicy Lucy. Konserwatorzy malarstwa, którzy mieli okazję oglądać to płótno byli pod wrażeniem ekspresji Lucy – mówiła Anna Mizikowska, kuratorka wystawy w Muzeum Warszawskiej Pragi i dodała – Wystawa przygotowana jest szczególnie pod kątem dzieci, które będą mogły poznać przede wszystkim niezwykłe historie zwierząt, jakie naprawdę zdarzyły się w warszawskim ogrodzie. Nie zabraknie również wyjątkowych atrakcji przygotowanych w związku z „Dziką Praską Nocą Muzeów”.

Wystawa czasowa, poświęcona historii warszawskiego ogrodu zoologicznego prezentowana będzie od 18 kwietnia do 17 września 2018 roku. Opowieści z dawnych lat nie zabraknie również w samym zoo.

– Wzdłuż płotu, od strony ulicy Ratuszowej, zawiśnie wystawa wyjątkowych zdjęć, która przybliży ludzi, którzy w latach dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku tworzyli, pracowali, ale też odwiedzali warszawskie zoo. Należy bowiem przypomnieć, że ogród już od samego początku cieszył się niezwykłą sympatią warszawiaków. Tak jest z resztą do dziś – cieszyła się Agata Borucka, kierownik działu dydaktycznego stołecznego zoo. – Specjalnie dla warszawiaków przygotowaliśmy w roku jubileuszowym liczne spacery dydaktyczne po ogrodzie, konkursy i atrakcje. Nie zabraknie nas również na innych wydarzeniach miejskich, gdzie będziemy promować ogród i jego rolę.

Warszawskie zoo ogłosiło także 11 marca Dniem Misji Ogrodów Zoologicznych, a do promocji swojego jubileuszu zaprosiło wiele znanych osób, a także firm i instytucji.

– Wydana zostanie szczególna książka opowiadająca wyjątkowe historie naszych podopiecznych, m.in. miłości Patricka i Kimberley, której owocem szympans Frodo. Wyemitowana została również seria okolicznościowych znaczków pocztowych, a ambasadorami obchodów została ekipa Zoo Team, która tworzą m.in. aktorzy. Pierwszy firm z udziałem Wojciecha Majchrzaka i jego córki już promuje ogród – uzupełniła Anna Tadra.

Elementem obchodów jest również konkurs na projektu muralu, który ozdobi mór ogrodu od strony rodna Starzyńskiego.


Komentarze

Podobne informacje

[VIDEO] Roślinna żywność zyskuje nowych konsumentów. Jedna trzecia Polaków chce ograniczyć spożycie mięsa

[VIDEO] Roślinna żywność zyskuje nowych konsumentów. Jedna trzecia Polaków chce ograniczyć spożycie mięsa

2026-06-12 17:11:18

Rynek roślinnych alternatyw żywności jest dziś wart ok. 1 mld zł. Największą kategorię stanowią napoje roślinne, których sprzedaż rośnie zarówno wartościowo, jak i ilościowo. Konsumenci mają do wyboru coraz więcej produktów z roślinnych kategorii nie tylko w sklepach, ale też w restauracjach.

[VIDEO] Ponad pół miliarda zwróconych opakowań w systemie kaucyjnym. Konsumenci aktywnie zaangażowali się w zbiórkę

[VIDEO] Ponad pół miliarda zwróconych opakowań w systemie kaucyjnym. Konsumenci aktywnie zaangażowali się w zbiórkę

2026-04-27 08:17:18

System kaucyjny nabiera rozpędu. W ciągu sześciu miesięcy zwrócono ponad 520 mln pustych opakowań, a konsumenci przyzwyczajają się do nowych, codziennych nawyków. Wyzwaniem jest niedostateczna liczba punktów zbiórki, a także awarie techniczne kaucjomatów. To jednak – wraz z rozbudową systemu – powinno tracić na znaczeniu. Jego operatorzy podkreślają jednak pilną potrzebę zwiększenia mocy instalacji recyklingowych, by były gotowe na zdecydowany wzrost ilości zbieranych odpadów.

[VIDEO] Ponad pół miliarda zwróconych opakowań w systemie kaucyjnym. Konsumenci aktywnie zaangażowali się w zbiórkę

[VIDEO] Ponad pół miliarda zwróconych opakowań w systemie kaucyjnym. Konsumenci aktywnie zaangażowali się w zbiórkę

2026-04-27 08:17:18

System kaucyjny nabiera rozpędu. W ciągu sześciu miesięcy zwrócono ponad 520 mln pustych opakowań, a konsumenci przyzwyczajają się do nowych, codziennych nawyków. Wyzwaniem jest niedostateczna liczba punktów zbiórki, a także awarie techniczne kaucjomatów. To jednak – wraz z rozbudową systemu – powinno tracić na znaczeniu. Jego operatorzy podkreślają jednak pilną potrzebę zwiększenia mocy instalacji recyklingowych, by były gotowe na zdecydowany wzrost ilości zbieranych odpadów.

[VIDEO] Ponad pół miliarda zwróconych opakowań w systemie kaucyjnym. Konsumenci aktywnie zaangażowali się w zbiórkę

[VIDEO] Ponad pół miliarda zwróconych opakowań w systemie kaucyjnym. Konsumenci aktywnie zaangażowali się w zbiórkę

2026-04-27 08:17:18

System kaucyjny nabiera rozpędu. W ciągu sześciu miesięcy zwrócono ponad 520 mln pustych opakowań, a konsumenci przyzwyczajają się do nowych, codziennych nawyków. Wyzwaniem jest niedostateczna liczba punktów zbiórki, a także awarie techniczne kaucjomatów. To jednak – wraz z rozbudową systemu – powinno tracić na znaczeniu. Jego operatorzy podkreślają jednak pilną potrzebę zwiększenia mocy instalacji recyklingowych, by były gotowe na zdecydowany wzrost ilości zbieranych odpadów.

[VIDEO] Ponad pół miliarda zwróconych opakowań w systemie kaucyjnym. Konsumenci aktywnie zaangażowali się w zbiórkę

[VIDEO] Ponad pół miliarda zwróconych opakowań w systemie kaucyjnym. Konsumenci aktywnie zaangażowali się w zbiórkę

2026-04-27 08:17:18

System kaucyjny nabiera rozpędu. W ciągu sześciu miesięcy zwrócono ponad 520 mln pustych opakowań, a konsumenci przyzwyczajają się do nowych, codziennych nawyków. Wyzwaniem jest niedostateczna liczba punktów zbiórki, a także awarie techniczne kaucjomatów. To jednak – wraz z rozbudową systemu – powinno tracić na znaczeniu. Jego operatorzy podkreślają jednak pilną potrzebę zwiększenia mocy instalacji recyklingowych, by były gotowe na zdecydowany wzrost ilości zbieranych odpadów.

[VIDEO] Ponad pół miliarda zwróconych opakowań w systemie kaucyjnym. Konsumenci aktywnie zaangażowali się w zbiórkę

[VIDEO] Ponad pół miliarda zwróconych opakowań w systemie kaucyjnym. Konsumenci aktywnie zaangażowali się w zbiórkę

2026-04-27 08:17:18

System kaucyjny nabiera rozpędu. W ciągu sześciu miesięcy zwrócono ponad 520 mln pustych opakowań, a konsumenci przyzwyczajają się do nowych, codziennych nawyków. Wyzwaniem jest niedostateczna liczba punktów zbiórki, a także awarie techniczne kaucjomatów. To jednak – wraz z rozbudową systemu – powinno tracić na znaczeniu. Jego operatorzy podkreślają jednak pilną potrzebę zwiększenia mocy instalacji recyklingowych, by były gotowe na zdecydowany wzrost ilości zbieranych odpadów.

[VIDEO] Ponad pół miliarda zwróconych opakowań w systemie kaucyjnym. Konsumenci aktywnie zaangażowali się w zbiórkę

[VIDEO] Ponad pół miliarda zwróconych opakowań w systemie kaucyjnym. Konsumenci aktywnie zaangażowali się w zbiórkę

2026-04-27 08:17:18

System kaucyjny nabiera rozpędu. W ciągu sześciu miesięcy zwrócono ponad 520 mln pustych opakowań, a konsumenci przyzwyczajają się do nowych, codziennych nawyków. Wyzwaniem jest niedostateczna liczba punktów zbiórki, a także awarie techniczne kaucjomatów. To jednak – wraz z rozbudową systemu – powinno tracić na znaczeniu. Jego operatorzy podkreślają jednak pilną potrzebę zwiększenia mocy instalacji recyklingowych, by były gotowe na zdecydowany wzrost ilości zbieranych odpadów.

[VIDEO] Europa chce do 2030 roku uniezależnić się od importu surowców krytycznych. Polska może być tu ważnym graczem

[VIDEO] Europa chce do 2030 roku uniezależnić się od importu surowców krytycznych. Polska może być tu ważnym graczem

2026-02-05 08:16:25

Recykling surowców krytycznych przestaje być wyłącznie elementem ekologii, a staje się jednym z filarów bezpieczeństwa gospodarczego Europy. Pierwiastki te, wykorzystywane m.in. w energetyce, motoryzacji czy biomedycynie, pochodzą dziś głównie z importu z państw trzecich. Unia Europejska chce, by do 2030 roku przynajmniej jedna czwarta zapotrzebowania na surowce krytyczne pochodziła z recyklingu. Eksperci Deloitte’a wskazują, że Polska może odegrać w tym procesie kluczową rolę.

[VIDEO] Sprzątamy Polskę z niebezpiecznych odpadów - kolejne 200 mln zł trafi do samorządów

[VIDEO] Sprzątamy Polskę z niebezpiecznych odpadów - kolejne 200 mln zł trafi do samorządów

2026-01-30 10:45:20

Rząd zabezpieczył w tym roku kolejne 200 mln zł na pomoc w usuwaniu miejsc nielegalnego nagromadzenia odpadów niebezpiecznych. Środki zostaną przeznaczone na usuwanie i utylizacje odpadów w 12 lokalizacjach. "Usuwamy groźne odpady w trosce o środowisko i bezpieczeństwo mieszkańców. Kontynuujemy sprzątanie Polski - to działanie konieczne, żeby zlikwidować zagrożenie i zgodnie z wymaganiami środowiskowymi rozwiązać od lat niezałatwione sprawy" - powiedziała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

[VIDEO] Sprzątamy Polskę z niebezpiecznych odpadów - kolejne 200 mln zł trafi do samorządów

[VIDEO] Sprzątamy Polskę z niebezpiecznych odpadów - kolejne 200 mln zł trafi do samorządów

2026-01-30 10:45:20

Rząd zabezpieczył w tym roku kolejne 200 mln zł na pomoc w usuwaniu miejsc nielegalnego nagromadzenia odpadów niebezpiecznych. Środki zostaną przeznaczone na usuwanie i utylizacje odpadów w 12 lokalizacjach. "Usuwamy groźne odpady w trosce o środowisko i bezpieczeństwo mieszkańców. Kontynuujemy sprzątanie Polski - to działanie konieczne, żeby zlikwidować zagrożenie i zgodnie z wymaganiami środowiskowymi rozwiązać od lat niezałatwione sprawy" - powiedziała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.




2